Välkommen till MTG Radio - Vi skapar känslor hos våra lyssnare


Fler än 3,5 miljoner svenskar väljer varje vecka att lyssna på någon av våra stationer via radion, mobilen eller webben. För oss är radio mer än musik. Radio är känslor och underhållning - en perfekt miljö att påverka dina kunder.


RIX FM

Tre av fyra svenskar har möjlighet att lyssna på vår största station RIX FM. Vi ger dem "Bäst musik just nu".
Läs mer om RIX FM

Bandit Rock

Bandits lyssnare är både tjejer och killar som har en sak gemensamt - rockintresset.
Läs mer om Bandit Rock

Lugna Favoriter

En lugn stund i vardagen, med Lugna Favoriter hjälper vi lyssnaren att koppla av och andas ut.
Läs mer om Lugna Favoriter

I LIKE RADIO - Mer av radion du älskar!

Vår nya app är en helt ny online-plattform där vi kopplat musikflödet till artisternas bilder och uppdateringar i sociala medier. Nu får du i realtid uppdaterad information - direkt från den artist som spelas.

Välkommen till I LIKE RADIO - Läs mer

Bli kontaktad av en säljare

Fyll i ditt telefonnummer eller e-postadress så kontaktar vi dig och talar om hur radio fungerar och hur vi kan hjälpa dig att bli framgångsrik.

08-562 720 00 eller forsaljning@mtgradio.se

Kontakta en säljare



Martin Backman

Director of Sales - Sweden
T: 0736-992033
martin.backman@mtgradio.se

Teresa Blomgren

Head of Creative Solutions
T: 0736-992130
teresa.blomgren@mtgradio.se

Erik Beckman

Head of sales - Agency
T: 0736-992125
erik.beckman@mtgradio.se

Daniel Ivarsson

Head of Sales - North
T: 0736-992145
daniel.ivarsson@mtgradio.se

Magnus Persson

Head of Sales - South
T: 0736-992089
magnus.persson@mtgradio.se

Mia Eklund

Sales Manager - Mitt
T: 0736-992168
mia.eklund@mtgradio.se

Robert Johansson

Sales Manager - Norr
T: 0736-992147
robert.johansson@mtgradio.se

Markus Johansson

Sales Manager - Online
T: 08-56272044
markus.johansson@mtgradio.se

Marcus Lindberg

Sales Manager - Öst
T: 0736-992194
marcus.lindberg@mtgradio.se

Andreas Lissheim

Sales Manager - Stockholm/Nyköping
T: 0736-992109
Andreas.Lissheim@mtgradio.se

Johan Ledel

Sales Manager - Syd
T: 0736-992097
johan.ledel@mtgradio.se

Andreas Tornberg

Sales Manager - Väst
T: 0736-992070
andreas.tornberg@mtgradio.se